Aktywne i pasywne ryzyko kredytowe
Na ryzyko kredytowe składa się pełen pakiet zagrożeń związanych z działalnością kredytową prowadzoną przez każdy bank komercyjny.
Przeciętny, pojedynczy klient nie odgrywa raczej dużej roli w jakimkolwiek ryzyku, jednak gdy zjawisko jest masowe, bank może znaleźć się w niebezpiecznej sytuacji.
Ryzyko kredytowe występuje zarówno w odniesieniu do pojedynczego klienta banku, jak i całości polityki kształtującej ogólny portfel kredytowy banku udzielającego kredytów. Wyróżnia się dwa rodzaje ryzyka kredytowego, ryzyko aktywne oraz ryzyko pasywne.
Aktywne ryzyko kredytowe wiąże się bezpośrednio z udzielaniem kredytów i ujawnia się wówczas, gdy kredytobiorca który zaciągnął zobowiązanie nie spłaca w ustalonym terminie przypadających rat kapitałowych wraz z uzgodnionymi ratami odsetkowymi. Jest to najczęściej niebezpieczny rodzaj ryzyka kredytowego, zwłaszcza w przypadku kredytów długoterminowych, gdzie istnieje wysokie prawdopodobieństwo zmiany sytuacji finansowej kredytobiorcy.
Pasywne ryzyko kredytowe wiąże się z refinansowaniem, to jest pozyskiwaniem przez bank środków finansowych na prowadzenie swojej działalności. Ryzyko pasywne jest dużo łatwiejsze do opanowania gdyż banki posiadają wiele możliwości pozyskiwania kapitału.
Warto być dobrze zorientowanym o sytuacji banków w momencie gdy chcemy założyć w nim lokatę, gdyż upadający bank, może mieć problem z wypłaceniem pieniędzy dla osób posiadających lokaty długoterminowe.