Archive for the ‘finansowo’ Category
Szansa na wzbogacenie
Każdego dnia mamy do czynienia z lepszymi lub gorszymi szansami na wzbogacenie swojego majątku oraz doświadczenia. Oczywiście służą ku temu różnorakie sposoby, których nawet nie da rady wymienić. Doskonale wiemy, że przykładem może być chociażby kredyt hipoteczny. W końcu kredyty hipoteczne oraz wszelkiego rodzaju kredyty mieszkaniowe są nie byle jaką okazją do zyskania nowego doświadczenia. W końcu jest to wiszący nad gardłem nóż, który tylko czyha na zawahanie się w spłacaniu rat. Biorąc na siebie kredyt mieszkaniowy lub kredyt hipoteczny należy pamiętać o tym, iż z pewnością czeka nas kilkadziesiąt miesięcy comiesięcznego wypłacania haraczu jakiejś instytucji finansowej. Jednak nie można powiedzieć, iż kredyty hipoteczne i kredyty mieszkaniowe są samym złem, gdyż korzysta z nich bardzo wiele osób, w tym coraz młodszych wiekiem. Zresztą niemal jedna trzecia właścicieli apartamentów w różnych miastach ma je na kredyt mieszkaniowy, co świadczy o popularności takich rozwiązań. W końcu trzeba jakoś żyć.
Własne cztery kąty
Żyjemy coraz szybciej, więc nie dziwne jest to, że chcemy mieć jak najszybciej własne cztery kąty. Niestety nie każdy może wyjąć z konta bankowego swoje pieniądze i wyłożyć je na mieszkanie. Bardzo często kredyt hipoteczny to najszybsza metoda uzyskania tego, czego chcemy. Trzeba jednak pamiętać, iż kredyty hipoteczne oraz kredyty mieszkaniowe nie są sobie równe, dlatego ważne jest, by przejść bezpiecznie przez cały proces zaznajamiania się z bankami i wybrać odpowiednią ofertę kredytową. Kredyt mieszkaniowy tak samo jak kredyt hipoteczny łączy nas niezbyt przyjemną więzią na długie lata z wybraną jednostką finansową, więc warto dokładnie przeanalizować wszelkiego rodzaju kredyty hipoteczne, a także kredyty mieszkaniowe, by później taki kredyt mieszkaniowy lub kredyt hipoteczny nie okazał się zbyt przytłaczający w comiesięcznych ratach. Wiadomo, że niespłacone kredyty hipoteczne i kredyty mieszkaniowe kończą się całkowitym fiaskiem. Ostatecznie kredyt mieszkaniowy to całkiem spore ryzyko. Jednak kto nie ryzykuje ten nie ma przyjemności.
O ekonomii normatywnej
Ekonomia normatywna to jedna z dyscyplin ekonomii, która dokonuje wartościowania faktów szczegółowej opisywanych przez tak zwaną ekonomię pozytywną. Opierając się między innymi na koncepcjach polityki społecznej, polityki gospodarczej oraz historii gospodarczej, ekonomia normatywna formułuje przede wszystkim zalecenia co do świadomego i przynoszącego korzyści kształtowania aktualnej rzeczywistości ekonomicznej. Większość tez opiera się na osobistych systemach wartości konkretnego badacza i bardzo często przyjmują formy albo przekształcają się w całkowicie odrębne szkoły ekonomiczne, które z czasem zyskują swoich naśladowców. Ekonomia normatywna, bywa również określana jako ekonomia subiektywna, a to głównie na podstawie obserwacji rynku i wszelkich zjawisk w nim zachodzących, wyciągania wniosków na przyszłość oraz przewidywaniu skutków obecnych działań gospodarczych i ich wpływu na przyszłość. Oczywiście wszystkie wspomniane zalecenia formowane są przez osoby, które uważają swoje rozwiązanie za najlepsze, a w związku z tym wymagają dokładnej analizy, w celu wyciągnięcia z nich najlepszych elementów.
Zakres przedmiotowy CIT-ów
CIT, czyli podatek dochodowy od osób prawnych, jest to specjalny podatek obejmujący dochody otrzymywane przez przedsiębiorstwa. Przedmiotem opodatkowania w tym wypadku jest wspomniany dochód bez względu na źródło jego napływu ze strony przedsiębiorstwa. Bywa czasem jednak też tak, że przedmiotem opodatkowania jest sam przychód, co ma miejsce przy niektórych rodzajach zdobywania środków na terenach państwa polskiego przez podatników, których siedziby znajdują się za granicą, są to na przykład środki zdobyte drogą sprzedaży praw autorskich, oraz podmiotów krajowych. Ustawa w Polsce opisująca ściąganie podatku dochodowego od osób prawnych, określa opisywany dochód jako nadwyżkę sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania w okresie jednego roku podatkowego. Przychód z kolei definiowany jest jako wszystkie zdobyte przez płatnika pieniądze oraz wszystkie związane z nimi rzeczy, jak na przykład wartość zwróconych wierzytelności. Wspomniana ustawa wyłącza jednak z opodatkowania przychody pochodzące z działalności związanej z rolnictwem, ale z wyłączeniem dochodów zdobytych w działach specjalnych produkcji rolnej, a także gospodarki leśnej. Przedmioty tego typu uznano po prostu za nieskuteczne w zawieraniu umowy prawnej.
O lokatach progresywnych
Lokaty progresywne przynoszą największe zyski tym klientom banków, którzy oszczędzają jak najdłużej. W większości przypadków, ich maksymalne oprocentowanie sięga do sześciu lub siedmiu procent. Cechą, która jest najbardziej charakterystyczna dla tego typu lokat, jest rosnące z czasem oprocentowanie dla zgromadzonych na niej pieniędzy. Zwiększanie się stawki procentowej może mieć miejsce co miesiąc bądź co kwartał. Powszechnie spotykane są również rozmaite wersje tych czynników, na przykład niektóre banki ustanawiają dla lokat progresywnych stałe oprocentowanie na czas kwartału lub pół roku, a następnie powiększają je co miesiąc lub dwa. Należy jednak pamiętać, że rosnące oprocentowanie nigdy nie jest liczone „wstecz”. W skrócie, oznacza to, że jeśli, przykładowo, odsetki z jednego miesiąca będą wynosić trzy procent, a z kolejnego cztery procent to rzeczywisty zysk jaki otrzymamy będzie zbliżony do średniej arytmetycznej z obu tych wartości. Wynika z tego, że jeśli maksymalne obowiązujące w ostatnim okresie oprocentowanie lokaty progresywnej będzie wysokie, to ostateczny zysk okaże się niestety dużo niższy.